Wg Wikipedii: “Rioja – nazwa jest zastrzeżona dla win produkowanych na obszarze prowincji La Rioja i częściowo Araba i Nawara. Wina spełniające wymagania jakościowe mogą korzystać z certyfikatu pochodzenia Denominación de Origen Calificada (DOCa). Rioja uzyskała to zaszczytne miano jako pierwsza w 1991 roku. Region dzieli się na trzy strefy: Rioja Alta (najwyżej położona, w zachodniej części), Rioja Baja (w baskijskiej prowincji Araba) oraz Rioja Alavesa (na wschód od Logroño, największego miasta regionu). Komisja nadzorująca przyznająca certyfikat D.O.C (Consejo Regulador) zezwala na wykorzystanie następujących szczepów winorośli:
- czerwone: sztandarowe tempranillo wraz z garnachą, graciano, mazuelo i maturana tinta
- białe: viura, malvasía de rioja, garnacha blanca, tempranillo blanco, maturana blanca, turruntés de rioja i od 2007 chardonnay, sauvignon blanc i verdejo.
Produkuje się przede wszystkim wina czerwone, ale także różowe i białe. Za klasyczną czerwoną rioję uchodzi kupaż 70% tempranillo, 15% garnachy, 7,5% graciano i 7,5% mazuelo Tradycyjna biała rioja ma ok. 95% winogron viura i 5% malvasía.
Klasyfikacja win rioja
Ze względu na okres i sposób starzenia, wina rioja podzielone są na cztery rodzaje:
Joven (młode) albo Cosecha – oznaczone jako wino regionalne (Garantía de Origen) wino przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji, często w białej i różowej wersji. Do tej kategorii należą także wina czerwone, w tym produkowane na wzór beaujolais nouveau metodą maceracji węglowej. Wino trafia do sprzedaży najpóźniej dwa lata po winobraniu, przeważnie jednak kilka miesięcy, Crianza – wina wysokiej jakości; wina czerwone leżakują od 2 do 3 lat, w tym przynajmniej rok w dębowych beczkach (dla win białych ten okres jest skrócony do 6 miesięcy), Reserva – wina bardzo wysokiej jakości; wina czerwone dojrzewają trzy lata, w tym co najmniej rok w dębowych beczkach; wina białe dojrzewają 2 lata w tym minimum 6 miesięcy w dębowych beczkach, Gran Reserva – wina o najlepszej jakości z wyjątkowo dobrych roczników; wina czerwone leżakują w dębowych beczkach co najmniej dwa lata, a następnie co najmniej trzy lata w butelkach. Wina białe muszą leżakować 4 lata, w tym co najmniej 6 miesięcy w dębowych beczkach.”
Testowane wino Vega Rioja DOC, rocznik 2011 (cosecha), w cenie 14,99 PLN za butelkę (0,75) zakupione w dniu 23 lipca 2013 w Tesco, Grajewo (zgodnie z etykietą jest to wino “cosecha”, czyli novello).
Test powiada o tej butelce wina (nie przetestowano powtarzalności na kilku butelkach). Na cztery osoby testujące, cztery dały Vega Rioja DOC, rocznik 2011, w cenie 14,99 PLN za butelkę ocenę: 2+* – dobre. Nie jest to wielkie wino, ale spokojnie i łagodnie układa się z polędwiczką i kotletem (jeśli kogoś stać na kotleta, o polędwiczce nie wspominając, my jedliśmy trochę przesoloną z Litwy).
Skala ocen: 0* – wino wadliwe, nie nadaje się do picia, 1* – nie polecamy, 2* – dobre na codzień, 2+* – dobre , 3* – bardzo dobre, 4* – znakomite, 5* – wybitne.
Dodaj komentarz