Zauważam, że szukamy wokół siebie pomocy i dlatego przypominamy sobie o istnieniu substancji, które przecież „od zawsze” były i pomagały, o ile nie przesadzaliśmy nadużywając. Dotyczy to również resweratrolu, czyli substancji obecnej w przyrodzie, szczególnie w skórce i w pestkach winogron, któremu chcielibyśmy przypisać cudowne właściwości zapominając, że substancje takie zwiększając odporność pomagają ludziom zdrowym, a po to, by być zdrowym trzeba przede wszystkim o siebie dbać. Tekst z amerykańskiej Mayo Clinic, którym się tutaj posłużę, może z pewnością pomóc w zachowaniu zdroworozsądkowego dystansu. Z niczym nie wolno przesadzać.
W tekście tym nie ma nic o wirusach, jako że w końcu resweratrol w czasach normalnych wzmacniał serce, a wirusy istniały tylko w odległych koszmarach.
Czerwone wino i resweratrol: czy pomagają sercu?
Resweratrol jest prawdopodobnie kluczowym składnikiem sprawiającym, że czerwone wino jest dobre dla serca, oczywiście o ile spożywane z umiarem, a o tym od dawna wiemy. Alkohol i niektóre przeciwutleniacze zawarte w czerwonym winie faktycznie zdają się pomagać przy zapobieganiu chorobie wieńcowej prowadzącej do zawałów serca.
Związek między czerwonym winem a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia zawału serca nie jest w pełni zrozumiały. Prawdopodobnie wynika z faktu, że przeciwutleniacze w czerwonym winie wpływają na podniesienie poziomu cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) („dobrego” cholesterolu). Mimo to lekarze nie zalecają picia alkoholu przy problemach kardiologicznych, zwłaszcza jeśli w rodzinie pacjenta występuje lub występowało uzależnienie od alkoholu. W końcu nadmiar alkoholu to wiele szkód w naszych organizmach. Mimo to, jeśli już przywiązaliśmy się do kieliszka czerwonego wina podczas kolacji, to takie picie z umiarem wydaje się sercu pomagać.
Jak zdrowe jest czerwone wino?
Przeciwutleniacze w czerwonym winie zwane polifenolami pomagają chronić ścianki naczyń krwionośnych serca, a polifenol nazywany resweratrolem to substancja w czerwonym winie, która przyciąga uwagę badaczy ze względu na pozytywny wpływ na zdrowie. Także sam alkohol może mieć pewne działanie ochronne, jeśli jest spożywany w z umiarem.
Resweratrol w czerwonym winie
Resweratrol może zapobiegać uszkodzeniu naczyń krwionośnych, obniżać poziom cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości („LDL”) („zły” cholesterol) i w ten sposób zapobiegać zakrzepom krwi. Co z tego, jeśli globalnie na to patrząc wyniki badań nad resweratrolem budzą mieszane odczucia. Tylko niektóre badania pokazują, że resweratrol można kojarzyć z niższym ryzykiem zapalenia i krzepnięcia krwi, co z pewnością redukuje występowanie chorób serca. Z drugiej strony istnieją badania, które nie wykazały żadnego korzystnego wpływu resweratrolu przy zapobieganiu chorobom serca. Z pewnością konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy faktycznie resweratrol zmniejsza ryzyko stanu zapalnego i powstawania zakrzepów krwi.
Resweratrol w winogronach, suplementach i innych produktach spożywczych
Resweratrol w czerwonym winie pochodzi ze skórek winogron użytych do wytworzenia tego napoju. Ponieważ czerwone wino fermentuje ze skórkami dłużej niż białe wino, zawiera więcej resweratrolu. Przy tym jedząc winogrona lub pijąc sok winogronowy też spożywamy resweratrol i to bez picia alkoholu. Czerwone i fioletowe soki winogronowe mogą mieć takie same zalety dla serca jak czerwone wino. Orzeszki ziemne, jagody i żurawina zawierają również resweratrol. Nie wiadomo jeszcze, jak korzystne jest dla zdrowia serca spożywanie winogron lub innych produktów spożywczych w porównaniu z piciem czerwonego wina. Ilości resweratrolu obecnego w żywności i czerwonym winie znacznie się różnią. Oprócz tego mamy również suplementy zawierające resweratrol. Naukowcy nie znaleźli żadnych przeciwwskazań wobec przyjmowania suplementów resweratrolu, ale większość resweratrolu w suplementach nie jest przez organizm przyswajana.
Jak alkohol może pomóc sercu?
Nadal nie ma wyraźnych dowodów na to, że dla zdrowia serca piwo, białe wino, czy brandy są lepsze od czerwonego wina. Kilka badań wykazało, że umiarkowane ilości wszystkich rodzajów alkoholu przynoszą sercu korzyści, a więc nie tylko alkohol występujący w czerwonym winie. Uważa się, że alkohol:
- Zwiększa poziom cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu)
- Zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi
- Pomaga zapobiegać uszkodzeniom tętnic spowodowanym wysokim poziomem cholesterolu LDL („złego” cholesterolu)
- Może poprawić funkcję warstwy komórek w ściankach naczyń krwionośnych.
Pijmy z umiarem lub w ogóle nie pijmy
Potencjalne korzyści płynące z czerwonego wina i innych napojów alkoholowych dla zdrowia serca wydają się niezaprzeczalne. Osoby pijące umiarkowane ilości alkoholu takiego jak czerwone wino wydają się mniej narażone na występowanie chorób serca. Jednakże ważne jest zrozumienie, czy badania porównujące osoby pijące umiarkowanie do osób nie pijących wcale nie przeceniają korzyści płynących z umiarkowanego spożycia alkoholu, jako że osoby niepijące mogą już mieć problemy zdrowotne. Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy czerwone wino jest lepsze dla serca niż inne rodzaje alkoholu.
American Heart Association oraz National Heart, Lung and Blood Institute nie zalecają picia alkoholu po to, by zapobiegać chorobom serca. Alkohol przecież może uzależniać i powodować występowanie, a nawet pogarszanie innych problemów zdrowotnych.
Picie zbyt dużej ilości alkoholu zwiększa ryzyko:
- Chorób wątroby i trzustki
- Niewydolności serca
- Wysokiego ciśnienia krwi
- Niektórych rodzajów raka
- Udaru mózgu
- Wypadków, przemocy i samobójstw
- Szybkiego przyrostu masy ciała i wynikającej z tego otyłości.
Trzeba unikać alkoholu całkowicie w następujących przypadkach:
- Ciąża
- Znacząca osobista lub rodzinna historia alkoholizmu
- Choroba wątroby i trzustki związana ze spożywaniem alkoholu
- Niewydolność serca lub słabe serce
- Zażywanie pewnych leków
- Jeśli mamy pytania dotyczące korzyści i ryzyka związanych z alkoholem, porozmawiajmy z lekarzem o konkretnych zaleceniach.
A jeśli już pijemy czerwone wino, róbmy to z umiarem. Dla zdrowych dorosłych oznacza to:
- Do jednego kieliszka dziennie dla kobiet w każdym wieku.
- Do jednego kieliszka dziennie dla mężczyzn powyżej 65 lat.
- Do dwóch kieliszków dziennie dla mężczyzn poniżej 65 lat. Limit dla mężczyzn jest wyższy, ponieważ na ogół ważą oni więcej niż kobiety i mają więcej możliwości enzymatycznych metabolizujący alkohol.